Image
Sayfa yükleniyor
Sosyal Medya Hesaplarimiz

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya pazarlamasının kullanımı, küçük ve orta ölçekli işletmelerde son 1 yıldır büyük bir artış gösteriyor. Fakat pazarlamacıların, sosyal medya pazarlaması yapmaya başlarken, sosyal medyayı sadece bir pazarlama mecrası olarak görmemesi ve aslında sosyal medyanın, çok büyük bir iletişim platformu olduğunu unutmaması gerekiyor.
Sosyal medya pazarlamasına hemen adapte olmuş ve kampanyalarını oldukça başarılı devam ettiren şirketlerin yanı sıra, sosyal medya pazarlamasını hala gereksiz görüp, etkilerine inanmayan işletmelerin de mevcut olduğunu hatırlamak gerek.
Şimdi dilerseniz, sosyal medya pazarlamasının faydalarını maddeler halinde inceleyelim.
Tuyap Kayseri
ABC Lojistik
Müslümoğlu Sucukları
Kayseri Özel Erciyes Hastanesi
Sencer
Burak Ziyafet ve Balo Salonu
Move4LifeClub
Köşk Sosyete Pazarı
1) Etkinlik
Sosyal medya üzerinden hedef kitlenizin ilgisini ve dikkatini çekecek faydalı içerik paylaşmak için zaman ayırdığınızda, belirli bir süre sonra onlar üzerinde etki sahibi olmaya başlarsınız. Eğer paylaştığınız içerikte hedef kitleniz kendilerince bir değer bulurlarsa, onlar da sizin içeriğinizi kendi takipçileri ile paylaşabilirler. Dolayısıyla daha fazla insana ulaşır ve daha geniş kitleler üzerinde etki sahibi olmaya başlarsınız.
ABC Lojistik
2) Ulaşılır Olmak
İçerik paylaşımını gerçekleştirdiken sonra, hedef kitleniz için ulaşılabilir olmak, güvenlerini kazanmak adına çok önemlidir. Eğer içerik paylaşımından hemen sonra ortadan kaybolursanız, sizin yerinize hemen başkalarını koyabilirler. Bu sebeple, hedef kitleniz için devamlı bir şekilde ulaşılır olmak size ilerleyen zamanlarda müşteri sadakati olarak geri dönecektir.
Müslümoğlu Sucukları
3) Marka Bilinirliği
Sosyal medya, markanızı insanlara tanıtmakta ve zamanla marka bilinirliğinizi artırmakta en etkili yollardan biridir. Sosyal medya kanalları, insanlara kolaylıkla ulaşmanıza, markanızı konumlandırmanıza ve hedef kitlenizi oluşturan kesimde markanıza yönelik farkındalığı artırmanıza olanak sağlar.
Kayseri Özel Erciyes Hastanesi
4) Artan Web Trafiği
Madem ki bir web sitesi kurdunuz, bir sonraki adım olarak insanların web sitenizi ziyaret etmesini sağlamanız gerekir. Sosyal medya, kaliteli içerik yayınlamak suretiyle hedef kitlenizi web sitenize yönlendirme açısından oldukça önemli bir aracı rolündedir. Hubspot’a göre, pazarlamacıların %80’i sosyal medya pazarlama faaliyetlerinin web sitelerinin trafiğini artırdığını ifade etmektedir.
Sencer
5) Satış Artışı
Sosyal medya pazarlama, doğru bir şekilde gerçekleştirildiğinde toplam geliri artırır, çünkü size doğru zamanda, doğru mesajla, doğru insanı hedeflemenize imkan sağlar. Bunun yanında, hem bireyler hem de perakendeciler; Facebook, Twitter, Instagram ve Pinterest gibi sosyal medya kanalları üzerinden doğrudan ürün satışı gerçekleştirebilirler.
Tuyap Kayseri
6) Daha Kolay ve Daha Hızlı İçerik Paylaşımı
Diğer metotlarla karşılaştırıldığında, daha hızlı ve daha kolay olması bakımından, sosyal medya içerik paylaşımı konusunda gayet pratik bir tercihtir. Bunun yanı sıra, ileri teknolojik aletler ve akıllı telefonlar sayesinde her neredeyseniz dilediğiniz içeriği paylaşabilirsiniz.
Burak Ziyafet ve Balo Salonu
7) Daha iyi SEO Sıralaması
Arama motorlarında ön sıralarda yer almak için sitenizi optimize etmek artık yeterli değil. Çünkü günümüzde sosyal medya paylaşımları ve içeriği, sıralama hesaplamalarında yadsınamayacak derecede önem arz etmeye başladı. Bugün, özgün bir konu hakkında aktif olarak paylaşım yaptığınızda, arama motorlarında daha yukarılarda yer alma şansınız otomatik olarak artıyor.
Move4LifeClub
8) Gelişmiş Müşteri Hizmetleri
Müşteri servisinizin ne derece iyi olduğunu gözetmeksizin, müşterilerin problemleriyle onların dilediği yoldan ilgilenmek çok önemlidir. Müşterileriniz sizinle herhangi bir sosyal ağ üzerinden iletişim kurmak isteyebilir. Problemlerine cevap verdiğiniz zamanki tutumunuz, müşteri hizmetlerinizin kalitesini gösterecek ve marka bilinirliğinize muhakkak katkı sağlayacaktır. Forbes’a göre, sosyal medya üzerinden hızlıca cevap alan müşterilerin %71’i o markayı başka insanlara da tavsiye etmektedir.
Köşk Sosyete Pazarı
9) Mali Fayda
Sosyal medya, toplam pazarlama maliyetlerinizi düşürmede oldukça önemli rol oynar. Sosyal medya, markanızı hedef kitlenize görünür kılmakta tercih edebileceğiniz ve en iyi şekilde mali fayda sağlayabileceğiniz bir yoldur. İçeriklerinizi Twitter, Facebook ve LinkedIn gibi sosyal medya kanalları üzerinden hiç bir ücret ödemeden paylaşabilir ve tanıtabilirsiniz. Bunlara ek olarak, bu tarz sosyal platformların hedef kitlenize daha iyi hitap edebilmeniz için ücretli reklam seçenekleri de mevcuttur.
10) Müşteri Yaratma
Sosyal medyayla ilgili bir diğer güzel şey de, hedef alabileceğiniz kitlenizin sizi takip eden kişilerle sınırlı olmamasıdır. Siz takipçilerinizin üzerinde etki sahibi oldukça, takipçileriniz gönderilerinizi beğenmeye, yorum yapmaya ve paylaşmaya başlar ve nihayetinde gönderiniz takipçilerinizin ve onların takipçileri olan insanların anasayfasına düşer. Dolayısıyla daha fazla insana ulaşırsınız.
Görüldüğü üzere, günümüzde markalar için sosyal medyadan bir şekilde faydalanamamak gibi bir durum söz konusu olamaz. Dolayısıyla, siz de sosyal medyayı pazarlama faaliyetleriniz bir parçası haline getirebilir ve markanızı tanıtma yolunda büyük avantaj sağlayabilirsiniz.